Nejlepší dudlíky: Jak vybrat ten správný?

Nejlepší dudlíky: Jak vybrat ten správný? Nevíte si rady, jaký dudlík pro Vaše miminko vybrat? Snad každá maminka se ptá, jestli vybrat ortodontický nebo klasický a z jakého materiálu. Latex nebo silikon? Pár tipů a rad pro výběr dudlíku najdete v našem článku.

Sání dudlíku miminka uklidňuje, to se ví již mnoho let. Naše babičky a maminky moc na výběr neměly. Tenkrát se prodával dudlík, takzvaná kytička. Dnešní maminky však mohou vybírat v nepřeberném množství všemožných dudlíků, které se liší velikostí, tvarem i materiálem. Jak si v nabídce dudlíků, které nabízí současný trh, vybrat ten správný?

Při výběru je první důležitou informací velikost dudlíku. Ta se odvíjí od věku dítěte, pro které je dudlík určen, protože velikost pusinky novorozence a batolete se značně liší a správná velikost dudlíku snižuje riziko deformace patra a zoubků. Dudlíky se vyrábějí v mnoha velikostech pro miminka od 0 až do 18 měsíců.

Při výběru dudlíku se setkáme s dvěma typy materiálu savičky, a to s přírodním kaučukem, neboli latexem a potravinářským silikonem. Oba materiály mají své klady a zápory. Latexový (žlutohnědě zbarvený) je příjemně měkký a jeho hlavním benefitem je šetrnost k přírodě. Savičky z latexu mají specfickou chuť po gumě, na kterou si často miminka zvyknout a jinou chuť dudlíku pak nechtějí, jiným gumová chuť naopak brání v přijetí dudlíku. Nevýhodou latexu je jeho poměrně rychlé stárnutí a jeho nižší odolnost vůči horké vodě a tím i náročnější údržba.Latexový dudlík se doporučuje vyměňovat každých šest až osm týdnů.Silikonové dudlíky (z průhledného materiálu) jsou pevnější, bez chuti a zápachu, snáze se udržují v čistotě, protože odolávají vysokým teplotám v průběhu čištění a dobře drží tvar. Jsou odolnější a trvanlivější. Avšak děti, které již mají zuby, je mohou snadno prokousnout. Na začátek je dobré pořídit oba druhy a nechat dítě, ať se rozhodne samo, které mu bude více vyhovovat.

Dětské dudlíky se liší i tvarem. Klasický kulatý dudlík a ortodonticky tvarované dudlíky jsou se zploštěným spodkem. Umožňuje to správné položení jazyka při sání a tyto dudlíky by měly, dle výrobců, předcházet ortodontickým vadám. Neexistuje přesné pravidlo pro volbu tvaru dudlíku. Nejvíc záleží na miminku, který dudlík mu bude vyhovovat. Některé děti si oblíbí tvarované dudlíky, jiným naopak vyhovují klasické. Ze začátku bude nejlepší vyzkoušet více druhů a podle toho se rozhodnout. Zpravidla platí, že na jaký tvar savičky si miminko od narození zvykne, takový tvar bude vyžadovat i později.

K dudlíku můžete přikoupit klip na dudlík, který nejenže krásně vypadá a skvěle doplní oblečení dítěte, ale především zabrání v upadnutí nebo ztracení dudlíku. Pro skladování čistých dudlíků pak doporučujeme zakoupit pouzdro na dudlík.

MIMIO Klip na dudlík - Daniel
  • O dudlík je nutné se starat. Nezapomeňte dudlík pravidelně vyvářet. Dudlík je místo, kde se daří bakteriím. Pořiďte si také uzavíratelné pouzdro, kam dudlík schováte, když je zrovna dítě nepoužívá.
  • Dudlík, pokud spadne dítěti na zem, nečistěte vlastními slinami a neolizujte jej.
  • Při přiměřeném používání dudlíku by jeden kus měl vydržet na přibližně dva měsíce. Přesto dudlík kontrolujte každý den. A jakmile bude povrch lepkavý (v případě kaučukového) nebo se v dudlíku objeví prasklina, hned ho vyměňte.
  • Dítěti dávejte dudlík jen tehdy, když ho vyžaduje. Ideálně na usnutí.
  • V žádném případě na dudlík nekapejte med či sladkou šťávu. Kazily by se dítěti zoubky.

 

Speciální dudlík, neboli krmící dudlík

Dudlík už dnes nemusí sloužit jen jako náhrada prsu. Tahle malá věcička je dutá, děrovaná a plnitelná, čímž vám může usnadnit život například i v případě, že děťátku rostou zoubky a vy tento dudlík jednoduše naplníte například zmrzlým ovocem a děťátko si jím krásné zchladí bolavé dásně. Velké využití tohoto dudlíku je také v případě, kdy dítě ještě samo nezvládne konzumovat tuhou stravu- dudlík opět jednoduše naplníte a dítě přes něj bezpečně zvládne měkké potraviny rozžvýkat a vysát štávičku.

Ovocný dudlík