Kočárek: jak vybrat ten správný?

Kočárek: jak vybrat ten správný?

Rozhodování o tom, jaký kočárek pořídit svému miminku, je pravděpodobně jedním z nejtěžších rozhodnutí, které uděláte. Kočárek bude jedním z nejčastěji používaných věcí výbavy pro miminko, ať už se s ním budete procházet kolem domu nebo se balit na rodinnou dovolenou.
Může však být těžké předvídat, jaký typ kočárku budete potřebovat a jaké funkce jsou důležité oproti těm, které můžete vynechat, a vůbec ohromující je, když zvážíte všechny ty různé typy dostupných kočárků.
Tento stručný průvodce vám pomůže při rozhodování, zde se zabýváme hlavními typy kočárků, tím, co je třeba mít při nákupu na paměti, a funkcemi, které rodiče nejvíce oceňují.

Náklady:

Prvorodiče jsou často šokováni tím, kolik kočárky stojí. Pokud máte rozpočet na vyšší útratu, dražší kočárky se často vyznačují lepšími systémy odpružení a snadnější ovladatelností, kvalitnějšími látkami a barevnými variantami a modulárními sedačkami, které lze přepínat mezi polohou vepředu a vzadu nebo je přestavět na více než jedno dítě.
Ale nestresujte se příliš rozpočtem – zatímco kočárky vyšší třídy mohou stát až několik desítek tisíc, je také (velmi) možné získat kočárek, který vyhovuje vašim potřebám, za mnohem méně.
Víte který je nejdražší kočárek na světe? NEUVĚŘÍTE!

Životní styl:

To je jeden z nejdůležitějších faktorů, které je třeba při výběru kočárku zvážit.

Žijete ve městě, nebo jste rodina z vesnice, která ho bude potřebovat hlavně na procházky po okolí a krátké výlety mimo domov? Jaký máte ve svém domě nebo bytě prostor pro uskladnění kočárku? Budete muset kočárek tahat do schodů nebo do veřejné dopravy? Plánujete používat jeden kočárek pro všechny své potřeby, nebo si koupíte univerzální kočárek a pak ho doplníte o cestovní nebo běžecký kočárek, až vaše dítě povyroste?

Kočárek musí odpovídat potřebám vašeho životního stylu, proto si dobře promyslete tyto a další otázky, než se rozhodnete, jaký kočárek je pro vás ten pravý.

Velikost rodiny:

Jestliže jste rodina s jedním dítětem nebo chcete mít mezi sourozenci několikaletý odstup, bude vám stačit jeden kočárek.

Pokud si však myslíte, že existuje šance, že se vám v příštích třech letech narodí další dítě, zvažte takový kočárek, který lze přestavět na dvě lůžka/sedačky.

Na co se při výběru dětského kočárku zaměřit?

Kočárek by měl mít nastavitelnou výšku madla – díky tomu se vám s ním bude lépe manévrovat a jízda s ním vás bude stát méně sil a rozdílná výška Vás a manžela nebude problém 🙂
Sledujte také, jestli je součástí výbavy odpružení kol, jízda po nerovném povrchu je s nimi mnohem komfortnější.
Průměr kol je důležitý z pohledu překonávání nerovností a jiných překážek na cestě. Čím větší průměr, tím vhodnější do terénu. Přední kolečka by navíc měla být otočná kolem své osy, aby se s kočárkem snáze manipulovalo.
Úložný prostor (košík) vyzkoušejte  kolik se toho do něj vejde a také jeho přístupnost.
V neposlední řadě doporučujeme zkuste manipulaci se stříškou, zádovou opěrkou i bezpečnostními popruhy a ověřit, zda jdou jednotlivé polohy nastavit hladce.

Hluboký kočárek

Klasická hluboká korbička slouží pro miminka přibližně do 6–9 měsíců. Pak si už děti začínají sedat a s tímto kočárkem se nespokojí. Spousty rodičů chtějí co největší korbičku, myslíme si však, že to není vůbec důležité z toho důvodu, že dítě v ní bude nejdéle do 9. měsíců. Navíc jsou už kočárky standardizované a délka korbičky se liší pouze pár centimetry.

Doporučení délka korby je kolem 80 centimetrů.

Sportovní kočárek

Výběru takzvaného sporťáku věnujte ještě větší pozornost než hlubokému kočárku. Budete ho totiž používat mnohem déle, zhruba od 9. měsíců do 2–3 let. Kočárek má být vybavený bezpečnostním pásem, aby z něj batole nemohlo vypadnout, také je za nás důležité madlo.

Velmi důležitá je polohovatelná sedačka. Spaní vsedě je totiž dost nepohodlné a neprospívá vývoji páteře.

Golfový kočárek

Golfové hole, golfáč nebo golfky. Tento kočárek je tím posledním, který dítě potřebuje. Přestože už samo chodí, brzy se unaví a chce se svézt. K tomuto účelu slouží právě golfky.

Většinou jsou lehčí než sportovní kočárky a také skladnější. Proto jsou skvělou volbu na dovolenou. Například náš oblíbený Mondo Stroller od Elodie Details, je parťák na dovolenou, snadno ho složíte do zavazadlového prostoru a jednou rukou rozložíte. Navíc, je velmi lehký, skladný a praktický.